11 aprilie 1956
Biroul Prezidiului Academiei Române a aprobat afilierea Academiei Române la Uniunea Internationala de Istoria Stiintei.
Comitetul Român pentru Istoria si Filosofia Stiintei si Tehnicii s-a înfiintat la initiativa Acad. Traian Savulescu, presedintele Academiei Române. În baza acestei initiative, s-a solicitat ca sectiile Academiei Române sa propuna fiecare câte un delegat, o personalitate reprezentativa în Comitet.
22 februarie 1957
Comitetul se constituie prin hotarârea Prezidiului Academiei Române fiind format din:
  • Acad. Grigore Moisil
  • Acad. St. Ghica Budesti
  • Acad. Eugen Angelescu
  • Prof. Simion Iagnov, m.c. al AR
  • Acad. Remus Radulet
  • Acad. Mihai Ralea
  • Acad. Emil Pop (Cluj)
  • Acad. Iorgu Iordan
28 martie 1957
Biroul Prezidiului Academiei Române aproba formarea Comitetului din cele 8 persoane si alegerea presedintelui Acad. Mihai Ralea.
20 august 1957
R. Taton, secretarul Uniunii Internationale pentru Istoria si Filosofia Stiintei, confirma aderarea Academiei Române la Uniune prin Comitetul nou creat în cadrul Academiei Române si recomanda divizarea acestui comitet în doua parti:
  • Istoria Stiintei
  • Filosofia Stintei
Presedintii CRIFST
Acad. Mihai Ralea (28 martie 1957 - 17 august 1964)
Acad. Athanase Joja (8 februarie1965 - 7 noiembrie1972)
Acad. Stefan Milcu (30 noiembrie 1972 - 29 aprilie 1982)
Acad. Stefan Balan (12 noiembrie 1982 - martie 1991)
Acad. Mihai Draganescu (7 februarie 1992 - 9 mai 1994)
Acad. Stefan Milcu (10 iunie 1994 - 1 decembrie 1997)
Acad. Mihai Draganescu (1998 - 2010)
Acad. Dan Berindei (5 octombrie 2010 - prezent)
20-23 noiembrie 1972
Prima sesiune stiitifica de comunicari CRIFS. S-au sustinut 24 de comunicari din 34 de titluri înscrise. Incepând cu anul 1972 sesiunile stiintifice s-au organizat anual.
17 aprilie 1973
Se discuta în CRIFS primul regulament de functionare.
26 august - 3 septembrie 1981
CRIFS organizeaza la Bucuresti cel de al XVI-lea Congres de Istoria Stiintei
6 noiembrie 1990
Secretarul General al Academiei Române, N.N. Constantinescu comunica Sectiei de Stiinte Tehnice instituirea “Premiului de istoria si filosofia stiintei”
7 februarie 1992
Se reorganizeaza CRIFS si devine CRIFST cu trei divizii:
Istoria Stiintei - presedinte, prof.dr.ing. Gleb Dragan, m.c. al AR
Logica, Metodologia si Filosofia Stiintei - presedinte, acad. Mircea Malita
Istoria Tehnicii - presedinte, prof.dr.ing.Horia Colan, m.c. al AR
CRIFST editeaza doua publicatii anuale:
NOESIS (în limbi străine), din anul 1972
NOEMA
(http://www.noema.crifst.ro/)
(în limba română), din anul 2002; (bilingv), din anul 2009
Divizia de Istoria Științei a CRIFST editează două publicații anuale:
STUDII și COMUNICĂRI/DIS
(http://www.studii.crifst.ro)
(în limba româna) din anul 2008
COLUMNA
(http://columna.crifst.ro)
(în limba româna) din anul 2012
12 octombrie 2006
S-a organizat adunarea generala de alegeri CRIFST, când a fost ales actualul Birou Executiv CRIFST constituit din:
Acad. Mihai Draganescu - presedinte
Prof. Dr. Teodor Dima, m.c. al Academiei Române - primvicepresedinte
Acad. Mircea Malita - vicepresedinte
Prof. Dr. Ing. Horia Colan, m.c. al Academiei Române - vicepresedinte
Acad. Gleb Dragan - vicepresedinte
Prof. Dr. Ing. Stefan Iancu - secretar stiintific
5 octombrie 2010 și 15 august 2011
S-au organizat două adunari generale de alegeri CRIFST, când a fost ales actualul Birou Executiv CRIFST constituit din:
Acad. Dan Berindei - președinte
Dr. Dumitru Murariu, m.c. al Academiei Române - prim-vicepreședinte
Acad. Gleb Drăgan - vicepreședinte
Acad. Mircea Malița - vicepreședinte
Acad. Horia Colan - vicepreședinte
  - secretar științific
 

 

copyright © Academia Română 2006

copyright © Academia Română 2006